Jump to content
Just nu i M3-nätverket

Måste man byta bälte i skrivaren?


Roblar
 Share

Recommended Posts

Jag använder en Brother färglaserskrivare (DCP-L8450CDW) där det både i displayen på skrivaren och på skrivarens webbsida under förbrukningsmatriel, står att jag måste byta Bälte. 0 % och 0 sidor kvar, men än går det att skriva ut som vanligt. Blir utskrifterna sämre om jag inte byter bälte? Kan jag ignorera meddelandet och bara köra på (ett bälte kostar över 1000 kr)? När en toner tar slut brukar skrivaren vägra att skriva ut, men kan det bli samma med bältet?

 

Robert

Link to comment
Share on other sites

Det verkar vara en viktig del.

 

Hos incclub så står det så här:

Citat

Överföringsenheten är den del i din skrivare som ser till att den färdiga bilden på trumman (eller trummorna) överförs till pappret. I färglaserskrivare kallas den ofta för bältenhet, ITB eller ETB.

källa https://www.inkclub.com/se/sv/Bläckpatroner-och-toner/Bläck-och-toner/Bältenhet-50-000-sid/p/BU-300CL

 

brothers support:

https://support.brother.com/g/b/faqend.aspx?c=se&lang=sv&prod=hll8350cdw_us_eu_as&faqid=faq00000316_016

eller 

https://support.brother.com/g/s/id/htmldoc/printer/cv_hl4040cn/swe/html/ug/chapter6_1_3.html

Link to comment
Share on other sites

1 timme sedan, Roblar säger:

Blir utskrifterna sämre om jag inte byter bälte?

Ja, gradvis blir de sämre.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share



×
×
  • Create New...