Jump to content
Just nu i M3-nätverket

TM raderar inte gamla backups


Biodlare47

Recommended Posts

Har en iMac och är i stort sett nybörjare. Om jag har fattat det hela rätt så skall TM radera gammalt för att få plats med nytt. Allt har funkat i nästan ett år men nu säger den att det behövs 165G men det finns bara utrymme för 78G. Kör med Lion och med en extern hårddisk kopplad till datorn via USB. Jag har också bockat av alla program samt filer som jag inte behöver backups på. Om någon vill hjälpa mig så var snäll och använd nybörjarspråk... ;-)

Link to comment
Share on other sites

Troligtvis så ser den inte att de äldre backuperna är till din dator. Detta troligtvis för att du bytt OS.

Du kan ta bort dem manuellt från hårddisken.

Link to comment
Share on other sites

Detta beror på att TM vill köra en ny, total backup. Anledningen är antingen att den gamla är skadad och TM dömmer ut den som opålitlig eller så beror det på att du bytt OS, namn på datorn eller liknande så TM tror att det måste skapa en helt ny kopia. Då räcker inte den lediga platsen till.

 

Sen är den korrekta benämningen GB för GigaByte och inte G, som inte betyder något i data-termer utan är en enhet för rörelseenergi.

Link to comment
Share on other sites

Ja det är den externa som menas.

Öppna den i finder och ta bort dem som vilken annan fil som helst.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.



×
×
  • Create New...