MacWorlds forum - allt om Mac & iPhone: Hur får jag iPhone att visas på en projektor? - MacWorlds forum - allt om Mac & iPhone

Hoppa till innehåll

RSS Guider från MacWorld.se

Sida 1 av 1
  • Du kan inte starta ett nytt ämne
  • Du kan inte svara i detta ämne

Hur får jag iPhone att visas på en projektor? Betygsätt tråd: -----

#1 Medlem är utloggad   iQuick 

  • Grupp: Medlem
  • Inlägg: 2

Skickat 6 april 2010 klockan 12:12

Jag ska hålla en föreläsning där jag live visar hur man använder en iPhone d v s projecerar upp det jag gör i min iPhone som en bild väggen.

Vad behöver jag?

Kabel och eventuell programvara (app)?
0

#2 Medlem är utloggad   HomieX 

  • Grupp: Medlem
  • Inlägg: 130

Skickat 11 april 2010 klockan 01:20

Denna behöver du !

http://www.iphonebut...iphone-713.html


/HomieX
0

#3 Medlem är utloggad   Radiozo 

  • Grupp: Medlem
  • Inlägg: 9 499
  • Mac(ar): Macbook Pro 13" 2.26GHz 4GB RAM, Mac Mini C2D 1.83GHz 3GB RAM, Iphone GSM 8GB, Iphone 3Gs 16GB, Ipad 2 16GB, Iphone 5 16GB

Skickat 11 april 2010 klockan 10:22

Tror inte att det går. Det är bara vissa appar som skickar ut video.
0

#4 Medlem är utloggad   ekstam 

  • Grupp: Medlem
  • Inlägg: 946
  • Plats: GBG
  • Mac(ar): MacBook Pro 15"

Skickat 11 april 2010 klockan 10:42

Visa inläggRadiozo sa den 11 april 2010 klockan 10:22:

Tror inte att det går. Det är bara vissa appar som skickar ut video.


Hur gör Steve på sina keynotes? ;)
0

#5 Medlem är utloggad   Carlisle_united 

  • Grupp: Medlem
  • Inlägg: 8 306
  • Plats: Bålsta
  • Mac(ar): iMac & MacBook PRO 13"

Skickat 11 april 2010 klockan 11:17

Visa inläggekstam sa den 11 april 2010 klockan 10:42:

Hur gör Steve på sina keynotes? ;)


Med hjälp av en iPhone som är gjord för det ändamålet?
Det finns fördelar med att jobba på företaget som uppfunnit produkten.
-------------

En Svensk Anglofil
0

#6 Medlem är utloggad   Stetch 

  • Grupp: Medlem
  • Inlägg: 918
  • Plats: Göteborg
  • Mac(ar): iMac 24" 2009, MacBook Pro 15" 2011, iPhone 5 32GB - Svart

Skickat 11 april 2010 klockan 11:54

Steve Jobs har en Jailbreakad iPhone XD<div>(Måste väl typ vara så??)</div>
0

#7 Medlem är utloggad   iBamse 

  • Grupp: Medlem
  • Inlägg: 1 705
  • Mac(ar): 13" Mac Book Pro, iPhone

Skickat 11 april 2010 klockan 12:35

Ser du någon sladd ut ur Steves iPhone på presentationerna? Tror att det är ganska så förinspelat och väl inrepeterat.
0

#8 Medlem är utloggad   iNings 

  • Grupp: Medlem
  • Inlägg: 707
  • Plats: Linköping
  • Mac(ar): Macbook Pro 13", iPhone 3GS

Skickat 11 april 2010 klockan 12:40

Visa inläggiBamse sa den 11 april 2010 klockan 12:35:

Ser du någon sladd ut ur Steves iPhone på presentationerna? Tror att det är ganska så förinspelat och väl inrepeterat.


Steve har en sladd ja, brukar vara en svart sladd så den inte syns så väl (t.ex mot hans tröja). Jag hörde (inte bekräftat) rykten om att det ska bli tillgängligt till alla i OS4, någon utvecklare hade hittat något som antyder på det i koden.

Och hur ofta repeterar man in de "misstag" som Steve gjorde nu på senaste presentationen(OS4)? :P
0

#9 Medlem är utloggad   iBamse 

  • Grupp: Medlem
  • Inlägg: 1 705
  • Mac(ar): 13" Mac Book Pro, iPhone

Skickat 11 april 2010 klockan 12:46

Då har väl Steve någon specialanpassning då. Och den behöver inte vara mer komplicerad än att de har skrivit en speciell app som körs i bakgrunden. Det finns videokamera-appar i AppStore som fungerar i stort sett som du vill bara du lägger dem i bakgrunden med backgrounder.
0

#10 Medlem är utloggad   set_lo 

  • Grupp: Medlem
  • Inlägg: 1 300
  • Mac(ar): MacMini, MacBook Pro, iPhone, iPhone, iPad, Apple TV

Skickat 11 april 2010 klockan 13:04

Jo, här är en fråga som jag undersökt tidigare. Skaffade förra året en ganska billig Pico-projektor och en kabel från Apple. Tänkte att det borde ju inte vara några problem, men observerade givetvis att priset på projektorn hade sjunkit så att det kunde vara så att nya 3GS inte fick support. Hade visserligen inte hittat några uppgifter om det gick att köra på iPhone 3GS, men chansade att det gick att köra på en tidigare version av iPod Touch. Det är så att Apple stödde vanlig kompositvideo på t.ex. iPod Touch 2a generationen, men skippade det i iPhone 3GS förunderligt nog. Jag var lite konfunderad över att man hade tagit bort det och tänkte att det kanske hade med att hårdvarustödet fanns det helt enkelt inte plats för i telefonen. Men nej, det handlar om att i iPhone OS 3.0 finns privata API:er som kan köra video ut. Det är dessa som Steve använde tidigare när han presenterade saker offentligt. Varför de tog bort de tidigare publika API:erna är en gåta. Men nu uppstår förmodligen samma i OS 4.0. Jag har för mig det var Erica Sadun eller någon som hittade detta. Nå det betyder:

- har du en iPhone 3G kan det eventuellt fungera
- har du en iPod Touch 3a gen fungerar det nog
- har du möjlighet att köra en iPad eller OS 4 på en iPhone kan det nog fås att fungera

Men observera att du kan begränsat nog idag endast köra video inklusive YouTube och visa bilder ur appen Bilder. Dvs. du får konvertera dina presentationer till bilder först. Detta skall det nog bli ändring på framöver (kan inte tänka mig annat), så att KeyNote med alla finesser på iPad inte skulle några problem.

Men idag är det inte helt säkert att du kan få iPhone att visas på en projektor.
0

#11 Medlem är utloggad   iQuick 

  • Grupp: Medlem
  • Inlägg: 2

Skickat 13 april 2010 klockan 21:15

Hej och tack så mycket för alla svar och kommentarer. Jag var dock tvungen att ställa in min föreläsning eftersom jag gick och blev farsa. Det finns ingen app i hela världen som överträffar det.
0

#12 Medlem är utloggad   Emret 

  • Grupp: Medlem
  • Inlägg: 458
  • Plats: Lund
  • Mac(ar): iMac 27" (Mid 2011) | MacBook (Early 2008)

Skickat 13 april 2010 klockan 21:47

Oj! Grattis för tusan!!
Disconnect and self destruct one bullet at a time,
What's your rush now?
Everyone will have his day to die
0

#13 Medlem är utloggad   Godisemo 

  • Grupp: Medlem
  • Inlägg: 136
  • Plats: Lund
  • Mac(ar): MacBook Unibody 2.4 GHz 4 GB, iPhone 4 32 GB, iPad 2 16 GB vit och ett par iPod

Skickat 13 april 2010 klockan 22:17

Visa inläggiQuick sa den 13 april 2010 klockan 21:15:

Hej och tack så mycket för alla svar och kommentarer. Jag var dock tvungen att ställa in min föreläsning eftersom jag gick och blev farsa. Det finns ingen app i hela världen som överträffar det.


Oj, det lät som att det var oplanerat, typ som att du gick och fick en förkylning. Men du kan vara lugn, det går nog över om sådär 19 år kanske... :P



0

Dela ämne:


Sida 1 av 1
  • Du kan inte starta ett nytt ämne
  • Du kan inte svara i detta ämne

1 medlem(mar) läser just nu detta ämne
0 medlem(mar), 1 gäst(er) och 0 anonym(a) användare